Konferencja „Krok w stronę NIE tolerancji”

W dniu 27 marca 2019 r. Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu w ramach cyklu spotkań przedmiotowo – metodycznych zorganizowało konferencję pn. „Krok w stronę NIE tolerancji”. Jest to już kolejna tego typu konferencja nawiązująca tematyką  nie tylko do kierunków nauczanych w  szkole ale również do aktualnych problemów społecznych.

Zaproszonych gości powitała Dyrektor Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  w Rawiczu p. Urszula Maćkowiak. Wśród zaproszonych gości byli m.in. p. Czesław Kruczek – wicedyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu,  p. Adam Sperzyński – Starosta Powiatu Rawickiego a także dyrektorzy i nauczyciele WSCKZiU w Rawiczu, Poznaniu nr 1, Poznaniu nr 2, Gnieźnie, Koninie, Ostrowie Wlkp.  oraz dyrektorzy Domów Pomocy Społecznej, Ośrodków Pomocy Społecznej i szkół ponadgimnazjalnych powiatu rawickiego. W konferencji wzięło udział ok. 200 osób.

 

Do udziału w konferencji zaproszono przedstawicieli służb mundurowych oraz psychologów, którzy przybliżyli uczestnikom tematykę dotyczącą porozumiewania się w cyberświecie, pojawiąjących się zagrożeniach związanych z cyberprzemocą zarówno na gruncie prawnym jak i w środowisku szkolnym a także  jak zapobiegać i reagować na zagrożenia płynące z Sieci.

Z wystąpień zaproszonych prelegentów wszyscy uczestnicy konferencji, a szczególnie uczniowie rawickich szkół oraz słuchacze WSCKZiU dowiedzieli się, że korzystając z technologii informacyjnych i komunikacyjnych nie tylko porozumiewamy się ze światem, ale za ich pośrednictwem możemy stać się ofiarami osób, które dążą do wyrządzenia krzywdy lub wywołania dyskomfortu u ofiary. W życiu codziennym ważne stają się działania profilaktyczne i kampanie informacyjne, co ułatwić ma nam i naszym rodzinom ochronę przed zagrożeniami.

Przesłanie zorganizowanej konferencji jak najbardziej pomogło uczestnikom utwierdzić się w przekonaniu, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, krok w stronę nietolerancji zachowań związanych z cyberprzemocą.

Pomiędzy oficjalnymi wystąpieniami spotkanie uatrakcyjniły występy wokalne słuchaczy naszej szkoły, które nagrodzono gromkimi brawami.

 

Na zakończenie konferencji ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pn. „Krok w stronę NIE tolerancji”, którego jednym z celów była przedstawienie zagrożeń we współczesnym społeczeństwie. W konkursie wzięło udział 13 uczniów i słuchaczy Wielkopolskich Samorządowych Centrów Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, dla których organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu rawickiego.

I miejsce zajęła Elżbieta Wieczorek z WSCKZiU w Rawiczu

II miejsce zajęła Anna Stefaniak z WSCKZiU w Koninie

III miejsce zajęła Honorata Ilczyszyn z WSCKZiU w Rawiczu

Pozostali uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni.

Laureatów oraz wyróżnionych uczestników konkursu uhonorowano dyplomami oraz nagrodami  ufundowanymi przez sponsorów, wśród których był m.in. Samorząd Województwa Wielkopolskiego /Departament Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu/, Urząd Miasta i Gminy Rawicz, Starostwo Powiatowe w Rawiczu, Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu.