Akcja honorowego krwiodawstwa

Data: 28.11. 2013
Miejsce: Wielkopolskie Samorządowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu
Czas: 8:30 – 13:30

Na korytarzu kolejka, tu i ówdzie kręcą się ludzie z arkuszami w ręku. Specjalne formularze rejestracyjne wypełniane są pospiesznie na uszykowanych w tym celu stolikach. Niektórzy przestępują niecierpliwie z nogi na nogę, inni w spokoju czekają na swą kolejkę. Za drzwiami Sali nr 13 praca wrze. Zanim potencjalny kandydat na dawcę szpiku lub na dawcę krwi będzie mógł zmienić swój status na Dawcę Honorowego musi przejść przez kilka etapów.

Etap I: Rejestracja – tu kandydat zgłasza się z wstępnie wypełnionym formularzem, tu sprawdza się zgodność danych i tu w końcu można oficjalnie wyrazić zgodę na to, aby krew została oddana.

Etap II: Pobieranie próbek krwi. Wstępne ważenie i pobranie kropli krwi, dzięki której stwierdza się poziom hemoglobiny. Teraz ochotnicy wstępnie wiedzą, czy mogą oddać krew.

Etap III: Badanie lekarskie. Wszystko dzieje się za specjalnie przygotowanym w tym celu parawanem. Badanie robi się odnośnie zgodności na oddanie krwi na szpik. Tu ostatecznie zapada decyzja, czy u kandydata krew może zostać pobrana.

Etap IV: Zgłoszenie paniom pielęgniarkom, iż jest się gotowym oddać krew. Tu następuje przygotowanie probówek i specjalnego worka na krew. Probówki i worek zostają zaopatrzone specjalnymi kodami.

Etap V: Zaproszenie na wygodny fotel – Akcja Oddawanie Tego etapu obawiają się Ci, którzy oddają krew po raz pierwszy. Czy jest to obawa przed samym oddaniem krwi? Przed ukłuciem? A może przed stanem osłabienia? Z przeprowadzonych rozmów, wynikało, że z wszystkiego po trochu. Wśród dawców znalazły się osoby, które oddawały krew już częściej. Byli też tacy, którzy robili to po raz pierwszy. Do żadnych zasłabnięć nie doszło. A emocje i obawy związane z oddawaniem krwi zastąpił uśmiech na twarzy każdej osoby, która z Sali nr 13 wychodziła z „Paczką Słodkości”. I ze świadomością, iż nasza krew może uratować komuś życie. A to buduje najbardziej.

Info: Dnia 28.11. 2013 roku w Wielkopolskim Samorządowym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rawiczu odbyła się akcja honorowego krwiodawstwa, połączona z pobieraniem krwi na dawcę szpiku. 19 osób ze szkoły i 13 osób z regionu (Rawicz, Wąsosz, gm. Krzywiń, Miejska Górka, Konary) oddało krew. Łącznie oddano 14 litrów i 400 ml krwi.

Tekst: Izabela Pieprzyk
Przewodnicząca Rady Słuchaczy WSCKZiU w Rawiczu